» کارتن سازی و اهمیت آن در صنعت

کارتن سازی و اهمیت آن در صنعت

کارتن سازی

آیا از اهمیت کارتن سازی در صنایع مختلف اطلاع دارید؟ آیا می‌دانید چه الزاماتی در این زمینه باید رعایت شود تا در روند امور صنعتی تاثیر مثبت بگذارد؟ در واقع ساختن کارتن یکی از مهم‌ترین فرآیند در صنعت بسته‌بندی است که با استفاده از مواد اولیه مانند مقوا و کاغذ، کارتن‌های متنوعی ساخته می‌شود.

کارتن در بسیاری از صنایع مانند مواد غذایی، لوازم خانگی، الکترونیکی و غیره برای بسته‌بندی اصلی در نظر گرفته می‌شود. در این مقاله سعی داریم به فرآیند تولید کارتن و کاربردهای گسترده آن در صنعت بسته‌بندی بپردازیم.


کارتن سازی چیست؟

کارتن سازی فرآیند تولید کارتن و بسته‌بندی محصولات است. در این فرایند، کاغذ مقوایی به نام کارتن تولید می‌شود که از طریق اتصال قطعات کاغذ با چسب، ساختاری محکم و پایدار را پیدا ‌ می‌کند. در ادامه با استفاده از دستگاه‌های خاص، شکل و ابعاد مناسب برای بسته‌بندی و حمل و نقل کالاها بسیار رایج است و به‌ علت خواص محافظتی، سبک و قابل باز چیدمان بودن، توسط شرکت‌ها و تولید کنندگان در سراسر جهان استفاده می‌شود.

تولید کارتن یکی از خدمات زیر مجموعه صنعت چاپ و بسته‌بندی است. با توجه به تعداد کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی به نظر می‌آید جهت شناخت بیشتر با این صنعت و تجهیزات وابسته به آن، لازم است تا با این فعالیت بیشتر آشنا شوید. کارتن سازی در اصفهان یکی از صنایع پر رونق است که در ادامه به شرایط و مزایا این فعالیت آشنا خواهیم شد.


کارتن سازی چه اهمیتی دارد؟

ساختن کارتون شامل مجموعه عملیات‌های برش و چاپ است که روی ورق آماده کارتنکارتون انجام می‌شود. کارتن‌سازی از نظر اقتصاددانان یکی از ۱۰ شغل برتر از نظر درآمدی در دنیا است که این امر نشان دهنده میزان اهمیت آن را نشان می‌دهد.

صنعت کارتنکارتون‌سازی با کشف کاغذ به شکل ساده فعالیت خود را آغاز کرد و با گسترش تکنولوژی و تغییر مواد اولیه به یک صنعت بزرگ و پیشرفته در جهان تبدیل شد، به‌ طوری‌ که امروزه یکی از صنایع پیشرفته و کاربرد ی در جهان محسوب می‌شود.

صنایع تولیدی مختلف برای بسته‌بندی محصولات خود به لوازم و ابزار خاصی احتیاج دارند تا کالا و محصولات تولیدی خود را برای انتقال به بازارهای فروش یا ارسال برای مشتری، بسته بندی کنند. همچنین و این بسته‌بندی باید به‌ گونه‌ای باشد که ایمنی کالا را حفظ کندنموده و در نهایت جلوه شیک و مناسب در بسته‌بندی آنها داشته باشد. البته؛ اما طبق قوانین و مقررات سازمان‌های جهانی لوازم بسته‌بندی کالاها باید به‌ گونه‌ای باشد که به محیط زیست صدمه‌ای وارد نسازد.

فرم خارجی محصول اولین چیزی است که مشتریان با توجه به آن تشخیص می‌دهند؛ اما باید بدانیم که بسته‌بندی فقط وسیله‌ای برای نمایش محصول نیست؛ زیرا طرحی که برای بسته‌بندی محصولات مختلف در نظر گرفته می‌شود، باید قدرت، دوام و کیفیت نسبتا بالایی را داشته باشد تا به کالا آسیبی وارد نشود.


شغل کارتن سازی چگونه است؟

یکی از شغل‌های مرتبط با صنعت بسته بندی است و از جمله مجموعه‌های فعال در این زمینه می‌توان به مجتمع چاپ و بسته بندی در اصفهان اشاره کنیم. در ادامه با مجتمع چاپ و بسته بندی داوین در اصفهان همراه باشید که با فرایند کارتن سازی بیشتری آشنا شوید. افراد فعال در این حوزه با استفاده از دستگاه کارتن سازی، وظیفه تولید و ساخت کارتن‌های متنوع و با کیفیت را دارند. برخی از ویژگی‌های این شغل به شرح زیر است.

●      مواد اولیه: تهیه مواد اولیه در این شغل اهمیت بسیاری دارد، مواد اولیه مانند مقوا و کاغذ اهمیت بسزایی در کیفیت بالا و مناسب تولید کارتن دارد.

●      عملیات برش: در این مرحله افراد وظیفه برش مقواها را دارند. استفاده از دستگاه‌های برش خاص، دقت و صحت برش را تضمین می‌کند.

●      طراحی و چاپ: یکی دیگر از وظایف در این شغل، طراحی و چاپ روی کارتن است که مجتمع چاپ و بسته بندی داوین از جمله مجموعه‌های متبحر در این زمینه است. افراد می‌توانند طرح و لوگوهای مورد نظر را بر روی کارتن ها چاپ کنند

●      تولید و ساخت کارتن: اصلی‌ترین وظیفه در این شغل، تولید و ساخت کارتن‌های مختلف است. با استفاده از دستگاه کارتن‌سازی می‌توان از قالب‌های متنوع بهره برد و افراد کارتن‌ها را با اندازه‌ها، شکل‌ها و ضخامت‌های متفاوت تولید می‌کنند.

در واقع روند تولید کارتن خیلی پیچیده و مهم در صنعت بسته‌بندی است، کنترل کیفیت، حفظ تمیزی و نظافت در محیط کار نیز اهمیت زیادی دارد. این شغل برای افرادی که به طراحی و تولید بسته‌بندی علاقه دارند، فرصت شغلی جذابی محسوب می‌شود.


فرایند تولید کارتن به چه صورت است؟

روند تولید کارتن شامل چندین مرحله است، در ابتدا مقواهای مورد نیاز باید برش بخورند و سپس به واحدهای تولید کارتن منتقل شوند. در این واحدها مقواها پس از تبدیل شدن به شیت‌های بزرگ با استفاده از چسب، پلیمرها و سیستم‌های خشک کن، خشک خواهند شد. در نهایت شیت‌های خشک شده به صورت لایه‌های متعدد با هم ترکیب می‌شوند تا کارتنکارتون نهایی تولید شود.


بهترین لوازم برای بسته‌بندی در کالا و محصولات مختلف صنایع تولیدی چیست؟

کارتن ها و جعبه‌های مقوایی در انواع ابعاد، سایزها و طرح‌های مختلف تولید می‌شوند و از نظر ایمنی در برابر رطوبت، ضربه و عوامل فیزیکی محیط ایمن هستند.، همچنین این لوازم از سلولز و کاغذ تشکیل شده‌اند و در نهایت قابل بازیافت هستند. بدین ترتیب بهترین محصول در بسته‌بندی کالاهای مختلف حمام محصول پرطرفدار صنایع کارتنکارتون‌سازی است که در انواع مختلف تولید شده و قابل استفاده در تمامی شرایط و محیط است.


مزایای کارتن سازی چیست؟

بسته‌بندی‌های کارتن کارتونی و مقوایی بسیار منحصر‌ به‌ فرد هستند و مزایای زیادی دارند. ویژگی‌های ساختاری آنها در عین ارائه طیف وسیعی از مزایا، آنها را به یک راه حل ایده‌آل برای بسته‌بندی تبدیل کرده استمی‌کند. بسته‌بندی‌ها برای هر نوع شغلی مناسب هستند می‌توان گفت بهترین راه حل بسته‌بندی را برای هر محصول ارائه می‌دهند.

برای افرادی که می‌خواهند هنگام بسته‌بندی محصولات خود با مشکلی روبرو نشوند، کارتن‌ها بهترین گزینه برای بسته‌بندی هستند. به همین دلیل است که تولید کنندگان کالا به طور فزاینده‌ای برای حمل و نقل، ذخیره و بازاریابی محصولات خود به بسته‌بندی کارتنی و مقوایی روی آورده‌اند. در زیر با برخی از مزایا و دلیل انتخاب این نوع بسته‌بندی‌ها آشنا خواهیم شد.

●      از کالا و محصولات محافظت می‌کند

●       قابلیت انعطاف پذیری

●       بسته‌بندی برای انواع محصول

●      وزن سبک بسته‌بندی

●      در دسترس بودن بسته‌بندی

●       ایمنی بسته‌بندی

●      بارگیری آسان با وسیله نقلیه

●       عدم آسیب زدن به محیط زیست


آخرین کلام

کارتن سازی به عنوان یکی از فرایندهای اساسی صنعت بسته‌بندی، نقش بسیار مهمی را در حفظ و حمایت از محصولات را دارد. با استفاده از ماده مقوای مقاوم و کاغذ با کیفیت، کارتن تولید شده قادر به تحمل فشار و ضربه می‌شود و می‌تواند محصولات را در برابر آسیب‌های جسمی و همچنین رطوبت و نفوذ مایعات حفظ کند. در کنار این قابلیت چاپ و طراحی منحصر‌ به‌ فرد بر روی کارتنکارتون به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا برند و هویت خود را به خوبی نمایش دهند. تولید کارتن با مزایا و کاربردهای گسترده‌ای که دارد، به عنوان یک راه‌کار مطمئن و محیط زیستی در صنعت بسته‌بندی بسیار مفید واقع شده است. 


فرم ارسال نظر